تبلیغات
کمیته داوران آذربایجان غربی - وضعیت فعلی داوری ایران در بعد بین‌المللی
http://static1.demotix.com/sites/default/files/imagecache/a_scale_large/1400-2/photos/1347468357-fifa-fitness-test-for-referees-in-abuja_1440672.jpg

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حیدر سلیمانی، یکی از کارشناسان داوری فوتبال ایران، از وضعیت فعلی داوری ایران در بعد بین‌المللی انتقاد کرده و دلیل اصلی آن را بی‌توجهی مسئولان داوری کشور به خاطر اختلاف‌نظرهای ادامه‌دار کمیته و دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال عنوان کرده است.

یادداشت حیدر سلیمانی را در ادامه می خوانید:

یک دوره آموزشی و توجیهی داوری فوتبال در هفته گذشته از سوی کنفدراسیون آسیا در کشور امارات برگزار شد که از کشور ایران داوران و کمک داوران الیت در این دوره شرکت داشتند. پس از پایان این دوره در روز دوشنبه از کمک داوران تست آمادگی جسمانی به عمل آمد که آقایان منصوری و ابوالفضلی با 24 دور و آقایان علی نژادیان و فروغی به ترتیب با 20 و 2 دور از تست کنار رفتند. سه شنبه آقای مظفری زاده به دلیل ارائه گواهی پزشکی تست ندادند و محسن ترکی با 12 دور از تست کنار کشیدند. حال سئوال اینجاست با توجه به عدم آمادگی جسمانی و روحی محسن ترکی که خود ایشان هم بارها با پس دادن ابلاغ داوری این امر را اعلام کردند و همچنین عدم قضاوت وی در لیگ داخلی لزوم معرفی وی به این دوره با چه تدبیری صورت گرفته است؟

bahrain_futuro_ref_tech_course_3x2

نکته دوم اینکه دوباره در طی دو، سه سال اخیر همگان شاهد هستند که اختلافات بین کمیته و دپارتمان داوری و عدم کنترل کافی بر روی عملکرد داوران چگونه دارد به وجهه بین المللی داوران آسیب وارد می کند و اما مسئولان، حاضر نیستند از خواسته های خودپسندانه شان کمی بکاهند تا با یک رویه کردن امور بتوانیم به ارتقای داوری کمک کنیم.
نتیجه این بی تدبیری ها نشان می دهد تا دوره بعدی که ظاهرا اواخر اسفند در مالزی خواهد بود تیم داوری ایران در بازی های بین المللی داور نخواهد داشت. به جز گروه آقای فغانی که در حال حاضر در جام باشگاه های جهان به قضاوت می پردازند، 2 داور الیت دیگر ما حق قضاوت نخواهند داشت و حتی کمک داورانی که تست را پاس کردند نیز متضرر خواهند شد.


http://www.fstacademy.com/wp-content/uploads/2011/09/referee-fitness-test_14931.jpg
تنش های داخلی و فشارهای بی اندازه بر روی داوران از سوی برخی باشگاه های داخلی، غفلت از عملکرد جسمانی داوران و کمک داوران در طول نیم فصل اول و ندانم کاری های دو مرجع داوری (کمیته و دپارتمان) باعث شده است بجز یک گروه داوری که آن هم زیر نظر فیفا در حال آموزش و آزمایش است، کشور ما تیم داوری قوی نداشته باشد.
کمیته داوران و مسئولان فدراسیون فوتبال باید بسیار مراقبت کنند که تنها گروه داوری نامزد جام جهانی 2014 که تدبیر آن از دوره آقای عنایت به میراث رسیده است از عرصه بین المللی حذف نشود و اگر تدبیری درست اندیشیده نشود باید شاهد افول تدریجی داوری ایران در سطح بین المللی باشیم.طبقه بندی: اخبار، کلاس توجیهی،

شوم

  • تیم بلاگ